Events are USAT sanctioned

























































Bike Split includes T1 & T2. See you at the Bassman or at the Mother's Day Du . Sign Up early ! Great Race to all!!!

 

Duathlon- Open Division

Female Finishers

 

------- First Run -------

------- Bike -------

------- Second Run -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Time

1

Stacey Creamer

139

48

1

21:41.2

 

1

44:16.6

 

1

22:32.2

 

1:28:30.0

2

Dorothy Ramsey

80

45

3

22:50.6

 

 

 

 

21

1:06:57.4

 

1:29:48.0

3

Candice Hillary Green

44

33

2

22:45.4

 

7

53:04.3

 

2

24:42.3

 

1:40:32.0

4

Trisha Krusman Hanson

117

30

4

24:02.3

 

4

50:49.2

 

4

25:50.5

 

1:40:42.0

5

Allison R Jeffrey

40

32

7

24:21.9

 

6

52:46.2

 

5

26:04.9

 

1:43:13.0

6

Grace Lin

99

27

10

25:51.9

 

5

50:52.1

 

8

27:02.0

 

1:43:46.0

7

Araminta Atherton

88

28

6

24:18.8

 

8

53:24.8

 

7

26:44.4

 

1:44:28.0

8

Laura Lebleu

101

36

11

25:58.1

 

3

50:43.9

 

10

28:19.0

 

1:45:01.0

9

Carrie McGraw

75

28

5

24:13.5

 

13

55:18.5

 

3

25:32.0

 

1:45:04.0

10

Diana M Jerman

68

29

8

25:33.2

 

 

 

 

22

1:20:05.8

 

1:45:39.0

11

Michele Lamberti

11

37

9

25:43.1

 

11

54:52.8

 

6

26:30.2

 

1:47:06.1

12

Kirby Ruffner

31

34

12

26:01.8

 

9

53:52.7

 

12

29:00.5

 

1:48:55.0

13

Audra Marie Query

100

28

13

26:06.1

 

12

54:58.7

 

9

28:10.2

 

1:49:15.0

14

Ryan Goldberg

47

29

15

26:42.4

 

10

54:32.6

 

13

29:14.0

 

1:50:29.0

15

Joanne Aron

61

37

14

26:40.7

 

15

56:50.0

 

14

30:34.3

 

1:54:05.0

16

Rachel Buschert

69

27

18

27:31.8

 

14

55:42.1

 

17

32:31.1

 

1:55:45.0

17

Christine Guerra

95

39

17

27:03.5

 

16

57:13.6

 

16

32:28.9

 

1:56:46.0

18

Aimee Eastwood

104

32

19

27:51.0

 

20

1:03:38.2

 

11

28:33.8

 

2:00:03.0

19

Sara Michelson

125

25

20

27:58.1

 

18

1:00:47.6

 

18

33:05.3

 

2:01:51.0

20

Erin Cooney

126

28

21

27:58.8

 

19

1:01:27.3

 

15

32:26.9

 

2:01:53.0

21

Caron Dillard

19

28

22

30:42.5

 

17

59:20.8

 

19

34:15.7

 

2:04:19.0

22

Jana Baird Potashnik

10

39

23

39:27.8

 

2

48:00.3

 

20

51:31.9

 

2:19:00.0

 

Male Finishers

 

------- First Run -------

------- Bike -------

------- Second Run -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Time

1

Gregory John Close

128

24

3

17:25.9

 

1

35:16.1

 

2

18:26.0

 

1:11:08.0

2

Alex Eversmeyer

92

26

1

17:03.2

 

3

36:47.3

 

1

17:42.5

 

1:11:33.0

3

David Thomas Gardiner Garcia

105

26

2

17:25.4

 

2

36:24.4

 

4

18:56.2

 

1:12:46.0

4

Philip Noyes

96

40

4

17:46.2

 

5

39:32.0

 

3

18:48.8

 

1:16:07.0

5

Bob Reilly

83

36

8

19:19.2

 

4

39:31.8

 

6

19:58.0

 

1:18:49.0

6

Cushman T Gillen

107

26

6

18:48.2

 

13

42:34.8

 

5

19:23.0

 

1:20:46.0

7

Noel Patrick Flynn

108

36

11

19:35.3

 

7

40:32.8

 

9

20:50.0

 

1:20:58.1

8

Brett Albright

66

34

7

19:04.2

 

12

41:45.8

 

7

20:29.1

 

1:21:19.1

9

Michael Dworkin

6

36

15

20:05.7

 

6

39:49.8

 

12

21:44.6

 

1:21:40.1

10

Christopher Weiland

122

46

9

19:28.2

 

8

40:38.8

 

15

22:18.0

 

1:22:25.0

11

Joe Stamboulie

91

50

12

19:39.4

 

10

40:46.6

 

13

22:06.4

 

1:22:32.4

12

Christopher Sawyer

106

38

10

19:34.3

 

11

41:10.4

 

20

22:50.3

 

1:23:35.0

13

Peter Castro

85

34

16

20:08.0

 

19

43:52.0

 

11

21:43.8

 

1:25:43.8

14

Michael Kasper

133

35

13

19:52.6

 

25

46:28.2

 

8

20:33.5

 

1:26:54.3

15

Jonathan Baker

70

36

24

21:32.3

 

15

43:03.0

 

16

22:30.0

 

1:27:05.3

16

Cormac Walsh

98

28

20

20:45.2

 

20

44:08.1

 

14

22:17.7

 

1:27:11.0

17

James Butler

134

20

25

21:37.0

 

14

42:59.7

 

19

22:46.6

 

1:27:23.3

18

Haig Marino

129

39

45

24:11.0

 

9

40:39.9

 

22

24:07.1

 

1:28:58.0

19

Anthony Bartolotta

140

57

41

23:20.7

 

16

43:03.0

 

23

24:14.3

 

1:30:38.0

20

Brian Crow

49

29

57

25:25.8

 

18

43:20.4

 

18

22:36.8

 

1:31:23.0

21

Jose A. Alzorriz

73

41

17

20:19.4

 

40

49:24.0

 

10

21:41.6

 

1:31:25.0

22

Ben Gwynne

127

24

14

19:56.2

 

44

50:11.5

 

17

22:31.3

 

1:32:39.0

23

Mickey Syrop

123

51

28

22:30.8

 

21

44:26.9

 

32

25:44.3

 

1:32:42.0

24

Gerry Lawlor

39

30

38

23:06.0

 

 

 

 

71

1:09:39.0

 

1:32:45.0

25

David Berlin

59

24

37

22:53.1

 

23

45:35.4

 

25

24:29.5

 

1:32:58.0

 
 

------- First Run -------

------- Bike -------

------- Second Run -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Time

26

Tomia Remus

2

41

44

23:49.2

 

17

43:03.9

 

35

26:09.9

 

1:33:03.0

27

Richard Brounstein

48

40

30

22:36.7

 

27

46:35.1

 

26

24:36.2

 

1:33:48.0

28

Sam Cardona

64

36

22

21:23.4

 

35

48:00.1

 

27

24:43.5

 

1:34:07.0

29

Alejandro Goldberg

46

28

31

22:37.6

 

28

46:48.6

 

28

24:52.8

 

1:34:19.0

30

Fabian Quesada

87

42

21

21:08.0

 

38

49:05.5

 

24

24:23.5

 

1:34:37.0

31

Jeff Allen Hanger

51

43

26

22:02.4

 

33

47:38.8

 

33

25:58.8

 

1:35:40.0

32

Jeremy Ethan Davis

89

32

46

24:12.3

 

30

47:10.9

 

30

25:37.8

 

1:37:01.0

33

Nicholas B Vislocky

33

24

36

22:45.1

 

39

49:22.9

 

34

25:59.0

 

1:38:07.0

34

David Bruce Matthew

103

46

60

25:47.3

 

24

46:14.8

 

37

26:17.9

 

1:38:20.0

35

Danny Artiga

53

47

39

23:09.6

 

41

49:27.5

 

38

26:18.9

 

1:38:56.0

36

James Anton Pearson

32

23

35

22:42.7

 

45

50:11.6

 

39

26:19.7

 

1:39:14.0

37

Carmelo Romano

124

33

32

22:41.1

 

47

51:10.1

 

31

25:43.8

 

1:39:35.0

38

Evgeni Mitkov

86

33

40

23:20.1

 

31

47:22.6

 

52

29:15.3

 

1:39:58.0

39

James C Eggie

110

54

63

26:04.0

 

34

47:46.2

 

36

26:10.8

 

1:40:01.0

40

Timothy Andrew Henderson

3

26

33

22:41.5

 

36

48:35.0

 

51

29:13.5

 

1:40:30.0

41

Kelley Kevin William

50

22

65

26:21.5

 

29

46:51.1

 

46

28:27.4

 

1:41:40.0

42

Thomas Chung

119

30

58

25:26.7

 

43

50:02.8

 

40

26:37.5

 

1:42:07.0

43

Reginald Soang

9

22

29

22:34.7

 

59

56:16.3

 

21

23:18.0

 

1:42:09.0

44

Jeffrey Walter Schumacher

52

23

34

22:42.1

 

54

54:39.3

 

29

25:10.6

 

1:42:32.0

45

Edward Ross Wright

131

62

59

25:41.7

 

42

49:50.6

 

44

27:20.7

 

1:42:53.0

46

Keith Ross Ross

82

37

27

22:12.5

 

52

54:13.9

 

43

27:11.6

 

1:43:38.0

47

Doron Weber

81

52

70

27:37.7

 

32

47:23.6

 

50

29:10.7

 

1:44:12.0

48

Carl Mister

136

40

23

21:24.3

 

51

52:31.1

 

58

30:48.6

 

1:44:44.0

49

David Lynders

57

37

51

24:55.3

 

49

52:24.3

 

45

28:02.4

 

1:45:22.0

50

John F Bonner

97

38

43

23:28.1

 

56

55:02.4

 

42

27:04.5

 

1:45:35.0

 
 

------- First Run -------

------- Bike -------

------- Second Run -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Time

51

Justin Marsac

55

25

56

25:24.9

 

46

50:57.4

 

53

29:21.7

 

1:45:44.0

52

Leonard Jon Campbell

34

25

67

26:57.0

 

37

48:53.9

 

59

31:11.1

 

1:47:02.0

53

Geoffrey Edward Tresley

38

22

42

23:24.2

 

62

57:07.1

 

41

26:42.7

 

1:47:14.0

54

Yves Anidjar

35

41

64

26:14.2

 

50

52:26.4

 

49

29:03.4

 

1:47:44.0

55

Vishal Soni

28

28

48

24:34.6

 

55

54:46.8

 

48

28:55.6

 

1:48:17.0

56

Nicholas Vanni

1

42

50

24:49.8

 

65

57:32.6

 

47

28:37.6

 

1:51:00.0

57

Robert Montemarano

130

56

49

24:37.0

 

61

56:33.2

 

55

30:22.8

 

1:51:33.0

58

Michael T Jackson

26

44

47

24:14.7

 

57

55:42.6

 

62

32:44.7

 

1:52:42.0

59

Simeon Lott

4

37

71

28:31.8

 

48

51:17.5

 

63

33:07.7

 

1:52:57.0

60

Thomas Byrnes

72

61

68

27:05.1

 

53

54:34.4

 

60

31:37.5

 

1:53:17.0

61

William Joseph Solmo

132

42

61

25:48.2

 

63

57:15.6

 

56

30:28.2

 

1:53:32.0

62

Rory Mc Eldowney

118

36

62

26:02.7

 

58

55:53.4

 

61

31:52.9

 

1:53:49.0

63

Michael Oka

60

41

69

27:09.4

 

60

56:20.7

 

57

30:42.9

 

1:54:13.0

64

Vladimir Frenkel

102

23

52

25:08.9

 

71

1:01:30.5

 

64

33:20.6

 

2:00:00.0

65

Kevin Connelly

54

37

55

25:23.9

 

72

1:06:16.5

 

54

29:58.6

 

2:01:39.0

66

Jason Cheek

30

34

72

29:03.6

 

67

57:44.7

 

66

34:58.7

 

2:01:47.0

67

Michael Kaufmann

84

48

75

30:54.3

 

64

57:16.4

 

67

35:47.3

 

2:03:58.0

68

David Pineda

138

26

73

29:21.8

 

69

58:32.9

 

68

36:06.3

 

2:04:01.0

69

Ralph Lafferty

14

30

74

30:43.0

 

70

59:47.2

 

65

33:50.8

 

2:04:21.0

70

Aleksandr Laputsko

36

23

54

25:23.1

 

73

1:06:18.4

 

69

38:18.5

 

2:10:00.0

71

Michael Normoyle

79

40

76

33:50.3

 

68

57:59.7

 

70

47:10.0

 

2:19:00.0

 

Clydesdale

 

------- First Run -------

------- Bike -------

------- Second Run -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Time

1

Daniel Matheson

45

32

1

21:00.5

 

2

42:39.5

 

1

22:31.0

 

1:26:11.0

2

Peter Helling

78

43

2

22:40.7

 

1

41:47.3

 

2

23:06.4

 

1:27:34.4

3

Andrew Leone

109

32

3

25:53.8

 

3

48:06.8

 

3

28:33.4

 

1:42:34.0

4

Greg Cardillo

5

46

4

30:32.8

 

4

1:00:55.8

 

4

32:59.4

 

2:04:28.0

 

Athena

 

Female Finishers

 

------- First Run -------

------- Bike -------

------- Second Run -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Time

1

Maureen Getchell

120

35

1

37:56.4

 

1

54:22.2

 

1

53:41.4

 

2:26:00.0

 

Relay Team

 

Male Finishers

 

------- First Run -------

------- Bike -------

------- Second Run -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Time

1

Stan Gluzman

114

16

2

23:01.5

 

1

53:00.2

 

1

25:21.3

 

1:41:23.0

2

Tony Gigolashvili

111

15

4

25:13.6

 

2

58:39.0

 

2

30:29.4

 

1:54:22.0

3

Yes Haq

112

14

3

24:46.9

 

3

1:00:29.4

 

3

30:49.7

 

1:56:06.0

4

Abul Kalam

115

15

1

22:34.3

 

5

1:02:01.8

 

4

31:31.9

 

1:56:08.0

5

Jarred Raffety

116

17

5

30:58.1

 

4

1:00:50.2

 

5

52:51.7

 

2:24:40.0

 

14-19

 

------- First Run -------

------- Bike -------

------- Second Run -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Time

1

Dimitry Mutyunin

135

16

1

24:25.3

 

1

1:01:17.7

 

1

28:45.0

 

1:54:28.0

Duathlon- Open Division

Overall Female Top 3 Overall Winners

 

Overall*

 

------- First Run -------

------- Bike -------

------- Second Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Stacey Creamer

48

*****

21:41.2

7:00/M

*****

44:16.6

3:10/M

*****

22:32.2

7:16/M

1:28:30.0

2

2

Dorothy Ramsey

45

*****

22:50.6

7:22/M

 

 

 

*****

1:06:57.4

21:36/M

1:29:48.0

3

3

Candice Hillary Green

33

*****

22:45.4

7:20/M

*****

53:04.3

3:47/M

*****

24:42.3

7:58/M

1:40:32.0

 

Female 25 to 29

 

Overall*

 

------- First Run -------

------- Bike -------

------- Second Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

6

Grace Lin

27

4

25:51.9

8:20/M

1

50:52.1

3:38/M

3

27:02.0

8:43/M

1:43:46.0

2

7

Araminta Atherton

28

2

24:18.8

7:50/M

2

53:24.8

3:49/M

2

26:44.4

8:37/M

1:44:28.0

3

9

Carrie McGraw

28

1

24:13.5

7:49/M

5

55:18.5

3:57/M

1

25:32.0

8:14/M

1:45:04.0

4

10

Diana M Jerman

29

3

25:33.2

8:15/M

 

 

 

10

1:20:05.8

25:50/M

1:45:39.0

5

13

Audra Marie Query

28

5

26:06.1

8:25/M

4

54:58.7

3:56/M

4

28:10.2

9:05/M

1:49:15.0

6

14

Ryan Goldberg

29

6

26:42.4

8:37/M

3

54:32.6

3:54/M

5

29:14.0

9:26/M

1:50:29.0

7

16

Rachel Buschert

27

7

27:31.8

8:53/M

6

55:42.1

3:59/M

7

32:31.1

10:29/M

1:55:45.0

8

19

Sara Michelson

25

8

27:58.1

9:01/M

8

1:00:47.6

4:21/M

8

33:05.3

10:40/M

2:01:51.0

9

20

Erin Cooney

28

9

27:58.8

9:01/M

9

1:01:27.3

4:23/M

6

32:26.9

10:28/M

2:01:53.0

10

21

Caron Dillard

28

10

30:42.5

9:54/M

7

59:20.8

4:14/M

9

34:15.7

11:03/M

2:04:19.0

 

Female 30 to 34

 

Overall*

 

------- First Run -------

------- Bike -------

------- Second Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

4

Trisha Krusman Hanson

30

1

24:02.3

7:45/M

1

50:49.2

3:38/M

1

25:50.5

8:20/M

1:40:42.0

2

5

Allison R Jeffrey

32

2

24:21.9

7:51/M

2

52:46.2

3:46/M

2

26:04.9

8:25/M

1:43:13.0

3

12

Kirby Ruffner

34

3

26:01.8

8:24/M

3

53:52.7

3:51/M

4

29:00.5

9:21/M

1:48:55.0

4

18

Aimee Eastwood

32

4

27:51.0

8:59/M

4

1:03:38.2

4:33/M

3

28:33.8

9:13/M

2:00:03.0

 

Female 35 to 39

 

Overall*

 

------- First Run -------

------- Bike -------

------- Second Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

8

Laura Lebleu

36

2

25:58.1

8:23/M

2

50:43.9

3:37/M

2

28:19.0

9:08/M

1:45:01.0

2

11

Michele Lamberti

37

1

25:43.1

8:18/M

3

54:52.8

3:55/M

1

26:30.2

8:33/M

1:47:06.1

3

15

Joanne Aron

37

3

26:40.7

8:36/M

4

56:50.0

4:04/M

3

30:34.3

9:52/M

1:54:05.0

4

17

Christine Guerra

39

4

27:03.5

8:44/M

5

57:13.6

4:05/M

4

32:28.9

10:28/M

1:56:46.0

5

22

Jana Baird Potashnik

39

5

39:27.8

12:44/M

1

48:00.3

3:26/M

5

51:31.9

16:37/M

2:19:00.0

 

Overall Male Top 3 Overall Winners

 

Overall*

 

------- First Run -------

------- Bike -------

------- Second Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Gregory John Close

24

*****

17:25.9

5:37/M

*****

35:16.1

2:31/M

*****

18:26.0

5:57/M

1:11:08.0

2

2

Alex Eversmeyer

26

*****

17:03.2

5:30/M

*****

36:47.3

2:38/M

*****

17:42.5

5:43/M

1:11:33.0

3

3

David Thomas Gardiner Garcia

26

*****

17:25.4

5:37/M

*****

36:24.4

2:36/M

*****

18:56.2

6:06/M

1:12:46.0

 

Male 20 to 24

 

Overall*

 

------- First Run -------

------- Bike -------

------- Second Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

17

James Butler

20

2

21:37.0

6:58/M

1

42:59.7

3:04/M

2

22:46.6

7:21/M

1:27:23.3

2

22

Ben Gwynne

24

1

19:56.2

6:26/M

5

50:11.5

3:35/M

1

22:31.3

7:16/M

1:32:39.0

3

25

David Berlin

24

7

22:53.1

7:23/M

2

45:35.4

3:15/M

4

24:29.5

7:54/M

1:32:58.0

4

33

Nicholas B Vislocky

24

6

22:45.1

7:20/M

4

49:22.9

3:32/M

6

25:59.0

8:23/M

1:38:07.0

5

36

James Anton Pearson

23

5

22:42.7

7:19/M

6

50:11.6

3:35/M

7

26:19.7

8:29/M

1:39:14.0

6

41

Kelley Kevin William

22

12

26:21.5

8:30/M

3

46:51.1

3:21/M

9

28:27.4

9:11/M

1:41:40.0

7

43

Reginald Soang

22

3

22:34.7

7:17/M

8

56:16.3

4:01/M

3

23:18.0

7:31/M

1:42:09.0

8

44

Jeffrey Walter Schumacher

23

4

22:42.1

7:19/M

7

54:39.3

3:54/M

5

25:10.6

8:07/M

1:42:32.0

9

53

Geoffrey Edward Tresley

22

8

23:24.2

7:33/M

9

57:07.1

4:05/M

8

26:42.7

8:37/M

1:47:14.0

10

64

Vladimir Frenkel

23

9

25:08.9

8:06/M

11

1:01:30.5

4:24/M

10

33:20.6

10:45/M

2:00:00.0

11

70

Aleksandr Laputsko

23

11

25:23.1

8:11/M

12

1:06:18.4

4:44/M

11

38:18.5

12:21/M

2:10:00.0

 

Male 25 to 29

 

Overall*

 

------- First Run -------

------- Bike -------

------- Second Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

6

Cushman T Gillen

26

1

18:48.2

6:04/M

1

42:34.8

3:02/M

1

19:23.0

6:15/M

1:20:46.0

2

16

Cormac Walsh

28

2

20:45.2

6:42/M

3

44:08.1

3:09/M

2

22:17.7

7:11/M

1:27:11.0

3

20

Brian Crow

29

7

25:25.8

8:12/M

2

43:20.4

3:06/M

3

22:36.8

7:17/M

1:31:23.0

4

29

Alejandro Goldberg

28

3

22:37.6

7:18/M

4

46:48.6

3:21/M

4

24:52.8

8:01/M

1:34:19.0

5

40

Timothy Andrew Henderson

26

4

22:41.5

7:19/M

5

48:35.0

3:28/M

6

29:13.5

9:25/M

1:40:30.0

6

51

Justin Marsac

25

6

25:24.9

8:12/M

7

50:57.4

3:38/M

7

29:21.7

9:28/M

1:45:44.0

7

52

Leonard Jon Campbell

25

8

26:57.0

8:42/M

6

48:53.9

3:30/M

8

31:11.1

10:04/M

1:47:02.0

8

55

Vishal Soni

28

5

24:34.6

7:55/M

8

54:46.8

3:55/M

5

28:55.6

9:20/M

1:48:17.0

9

68

David Pineda

26

9

29:21.8

9:28/M

9

58:32.9

4:11/M

9

36:06.3

11:39/M

2:04:01.0

 

Male 30 to 34

 

Overall*

 

------- First Run -------

------- Bike -------

------- Second Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

8

Brett Albright

34

2

19:04.2

6:09/M

1

41:45.8

2:59/M

1

20:29.1

6:36/M

1:21:19.1

2

13

Peter Castro

34

3

20:08.0

6:30/M

2

43:52.0

3:08/M

2

21:43.8

7:00/M

1:25:43.8

3

24

Gerry Lawlor

30

5

23:06.0

7:27/M

 

 

 

9

1:09:39.0

22:28/M

1:32:45.0

4

32

Jeremy Ethan Davis

32

7

24:12.3

7:48/M

4

47:10.9

3:22/M

3

25:37.8

8:16/M

1:37:01.0

5

37

Carmelo Romano

33

4

22:41.1

7:19/M

7

51:10.1

3:39/M

4

25:43.8

8:18/M

1:39:35.0

6

38

Evgeni Mitkov

33

6

23:20.1

7:32/M

5

47:22.6

3:23/M

6

29:15.3

9:26/M

1:39:58.0

7

42

Thomas Chung

30

8

25:26.7

8:12/M

6

50:02.8

3:34/M

5

26:37.5

8:35/M

1:42:07.0

8

66

Jason Cheek

34

9

29:03.6

9:22/M

8

57:44.7

4:07/M

8

34:58.7

11:17/M

2:01:47.0

9

69

Ralph Lafferty

30

10

30:43.0

9:55/M

9

59:47.2

4:16/M

7

33:50.8

10:55/M

2:04:21.0

 

Male 35 to 39

 

Overall*

 

------- First Run -------

------- Bike -------

------- Second Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

5

Bob Reilly

36

1

19:19.2

6:14/M

1

39:31.8

2:49/M

1

19:58.0

6:26/M

1:18:49.0

2

7

Noel Patrick Flynn

36

3

19:35.3

6:19/M

3

40:32.8

2:54/M

3

20:50.0

6:43/M

1:20:58.1

3

9

Michael Dworkin

36

5

20:05.7

6:29/M

2

39:49.8

2:51/M

4

21:44.6

7:01/M

1:21:40.1

4

12

Christopher Sawyer

38

2

19:34.3

6:19/M

5

41:10.4

2:56/M

6

22:50.3

7:22/M

1:23:35.0

5

14

Michael Kasper

35

4

19:52.6

6:25/M

8

46:28.2

3:19/M

2

20:33.5

6:38/M

1:26:54.3

6

15

Jonathan Baker

36

8

21:32.3

6:57/M

6

43:03.0

3:05/M

5

22:30.0

7:15/M

1:27:05.3

7

18

Haig Marino

39

11

24:11.0

7:48/M

4

40:39.9

2:54/M

7

24:07.1

7:47/M

1:28:58.0

8

28

Sam Cardona

36

7

21:23.4

6:54/M

9

48:00.1

3:26/M

8

24:43.5

7:58/M

1:34:07.0

9

46

Keith Ross Ross

37

9

22:12.5

7:10/M

12

54:13.9

3:52/M

10

27:11.6

8:46/M

1:43:38.0

10

49

David Lynders

37

12

24:55.3

8:02/M

11

52:24.3

3:45/M

11

28:02.4

9:03/M

1:45:22.0

11

50

John F Bonner

38

10

23:28.1

7:34/M

13

55:02.4

3:56/M

9

27:04.5

8:44/M

1:45:35.0

12

59

Simeon Lott

37

16

28:31.8

9:12/M

10

51:17.5

3:40/M

14

33:07.7

10:41/M

1:52:57.0

13

62

Rory Mc Eldowney

36

14

26:02.7

8:24/M

14

55:53.4

4:00/M

13

31:52.9

10:17/M

1:53:49.0

14

65

Kevin Connelly

37

13

25:23.9

8:11/M

15

1:06:16.5

4:44/M

12

29:58.6

9:40/M

2:01:39.0

 

Male 40 to 44

 

Overall*

 

------- First Run -------

------- Bike -------

------- Second Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

4

Philip Noyes

40

1

17:46.2

5:44/M

1

39:32.0

2:49/M

1

18:48.8

6:04/M

1:16:07.0

2

21

Jose A. Alzorriz

41

2

20:19.4

6:33/M

6

49:24.0

3:32/M

2

21:41.6

7:00/M

1:31:25.0

3

26

Tomia Remus

41

7

23:49.2

7:41/M

2

43:03.9

3:05/M

6

26:09.9

8:26/M

1:33:03.0

4

27

Richard Brounstein

40

6

22:36.7

7:17/M

3

46:35.1

3:20/M

4

24:36.2

7:56/M

1:33:48.0

5

30

Fabian Quesada

42

3

21:08.0

6:49/M

5

49:05.5

3:30/M

3

24:23.5

7:52/M

1:34:37.0

6

31

Jeff Allen Hanger

43

5

22:02.4

7:06/M

4

47:38.8

3:24/M

5

25:58.8

8:23/M

1:35:40.0

7

48

Carl Mister

40

4

21:24.3

6:54/M

8

52:31.1

3:45/M

11

30:48.6

9:56/M

1:44:44.0

8

54

Yves Anidjar

41

11

26:14.2

8:28/M

7

52:26.4

3:45/M

8

29:03.4

9:22/M

1:47:44.0

9

56

Nicholas Vanni

42

9

24:49.8

8:00/M

12

57:32.6

4:07/M

7

28:37.6

9:14/M

1:51:00.0

10

58

Michael T Jackson

44

8

24:14.7

7:49/M

9

55:42.6

3:59/M

12

32:44.7

10:34/M

1:52:42.0

11

61

William Joseph Solmo

42

10

25:48.2

8:19/M

11

57:15.6

4:05/M

9

30:28.2

9:50/M

1:53:32.0

12

63

Michael Oka

41

12

27:09.4

8:45/M

10

56:20.7

4:01/M

10

30:42.9

9:54/M

1:54:13.0

13

71

Michael Normoyle

40

13

33:50.3

10:55/M

13

57:59.7

4:09/M

13

47:10.0

15:13/M

2:19:00.0

 

Male 45 to 49

 

Overall*

 

------- First Run -------

------- Bike -------

------- Second Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

10

Christopher Weiland

46

1

19:28.2

6:17/M

1

40:38.8

2:54/M

1

22:18.0

7:12/M

1:22:25.0

2

34

David Bruce Matthew

46

4

25:47.3

8:19/M

2

46:14.8

3:18/M

2

26:17.9

8:29/M

1:38:20.0

3

35

Danny Artiga

47

3

23:09.6

7:28/M

3

49:27.5

3:32/M

3

26:18.9

8:29/M

1:38:56.0

4

67

Michael Kaufmann

48

5

30:54.3

9:58/M

4

57:16.4

4:05/M

4

35:47.3

11:33/M

2:03:58.0

 

Male 50 to 54

 

Overall*

 

------- First Run -------

------- Bike -------

------- Second Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

11

Joe Stamboulie

50

1

19:39.4

6:20/M

1

40:46.6

2:55/M

1

22:06.4

7:08/M

1:22:32.4

2

23

Mickey Syrop

51

2

22:30.8

7:15/M

2

44:26.9

3:10/M

2

25:44.3

8:18/M

1:32:42.0

3

39

James C Eggie

54

3

26:04.0

8:25/M

4

47:46.2

3:25/M

3

26:10.8

8:26/M

1:40:01.0

4

47

Doron Weber

52

4

27:37.7

8:55/M

3

47:23.6

3:23/M

4

29:10.7

9:25/M

1:44:12.0

 

Male 55 to 59

 

Overall*

 

------- First Run -------

------- Bike -------

------- Second Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

19

Anthony Bartolotta

57

1

23:20.7

7:32/M

1

43:03.0

3:05/M

1

24:14.3

7:49/M

1:30:38.0

2

57

Robert Montemarano

56

2

24:37.0

7:56/M

2

56:33.2

4:02/M

2

30:22.8

9:48/M

1:51:33.0

 

Male 60 to 64

 

Overall*

 

------- First Run -------

------- Bike -------

------- Second Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

45

Edward Ross Wright

62

1

25:41.7

8:17/M

1

49:50.6

3:34/M

1

27:20.7

8:49/M

1:42:53.0

2

60

Thomas Byrnes

61

2

27:05.1

8:44/M

2

54:34.4

3:54/M

2

31:37.5

10:12/M

1:53:17.0

 

Clydesdale

Overall Male Open Winners

 

Overall*

 

------- First Run -------

------- Bike -------

------- Second Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Daniel Matheson

32

*****

21:00.5

6:46/M

*****

42:39.5

3:03/M

*****

22:31.0

7:16/M

1:26:11.0

2

2

Peter Helling

43

*****

22:40.7

7:19/M

*****

41:47.3

2:59/M

*****

23:06.4

7:27/M

1:27:34.4

3

3

Andrew Leone

32

*****

25:53.8

8:21/M

*****

48:06.8

3:26/M

*****

28:33.4

9:13/M

1:42:34.0

 

Male 0-99

 

Overall*

 

------- First Run -------

------- Bike -------

------- Second Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

4

Greg Cardillo

46

1

30:32.8

9:51/M

1

1:00:55.8

4:21/M

1

32:59.4

10:38/M

2:04:28.0

 

Athena

Overall Female Open Winners

 

Overall*

 

------- First Run -------

------- Bike -------

------- Second Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Maureen Getchell

35

*****

37:56.4

12:14/M

*****

54:22.2

3:53/M

*****

53:41.4

17:19/M

2:26:00.0

 

Relay Team

Overall Male Open Winners

 

Overall*

 

------- First Run -------

------- Bike -------

------- Second Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Stan Gluzman

16

*****

23:01.5

7:25/M

*****

53:00.2

3:47/M

*****

25:21.3

8:11/M

1:41:23.0

2

2

Tony Gigolashvili

15

*****

25:13.6

8:08/M

*****

58:39.0

4:11/M

*****

30:29.4

9:50/M

1:54:22.0

3

3

Yes Haq

14

*****

24:46.9

7:59/M

*****

1:00:29.4

4:19/M

*****

30:49.7

9:56/M

1:56:06.0

 

Male 19 and under

 

Overall*

 

------- First Run -------

------- Bike -------

------- Second Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

4

Abul Kalam

15

1

22:34.3

7:17/M

2

1:02:01.8

4:26/M

1

31:31.9

10:10/M

1:56:08.0

2

5

Jarred Raffety

17

2

30:58.1

9:59/M

1

1:00:50.2

4:21/M

2

52:51.7

17:03/M

2:24:40.0

 

14-19

Overall Male Open Winners

 

Overall*

 

------- First Run -------

------- Bike -------

------- Second Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Dimitry Mutyunin

16

*****

24:25.3

7:53/M

*****

1:01:17.7

4:23/M

*****

28:45.0

9:16/M

1:54:28.0