Prospect Park Spring Duathlon & Gotham Cup Club

Age Group Results

March 24, 2007


Results By Citytri - (Chip Dag-system)

Duathlon-Open

Overall Female Open Winners

    Place    Name                    Team              Age   Overall       Time      
       1    Stacy Creamer           Enhance Sports      48       10    1:26:18.0   
       2    Laura Kline                                 30       23    1:26:30.0   
       3    Cristine L. Tuttle      Asphat Green Triath  0       22    1:28:20.0   
Top

Female 18 to 19

    Place    Name                    Team              Age   Overall       Time      
       1    Lisa Daniels                                18       95    1:42:14.0   
Top

Female 20 to 24

    Place    Name                    Team              Age   Overall       Time      
       1    Jessica Bay Blyweiss                        22       79    1:49:30.0   
Top

Female 25 to 29

    Place    Name                    Team              Age   Overall       Time      
       1    Marianne Bellino        Brooklyn Triathlon  27       45    1:34:19.0   
       2    Grace Lin                                   26       59    1:41:20.0   
       3    Elizabeth Marie Owens                       29       72    1:47:12.1   
       4    Wendi Cheng                                 26       63    1:47:20.1   
       5    Sandra Wojciehowski                         26       58    1:47:27.0   
       6    Linn Kristin Refsnes                        28       76    1:53:27.0   
       7    Amanda Burlile                              29       69    1:56:19.0   
       8    Mollie Jacobs                               26       93    2:06:02.0   
Top

Female 30 to 34

    Place    Name                    Team              Age   Overall       Time      
       1    Cafarella Kristina                          30       42    1:39:53.0   
       2    Justyna Paulina Gudzows                     31       80    1:46:30.1   
       3    Karen Yvonne Sherris                        33       90    1:47:47.0   
       4    Leslie Margolis                             33       87    1:57:03.0   
       5    Jill Gregory                                33       96    2:05:32.0   
       6    Jill Hertzman                               32       98    2:15:06.0   
Top

Female 35 to 39

    Place    Name                    Team              Age   Overall       Time      
       1    Kathleen Matthews       Asphat Green Triath 35       35    1:29:25.0   
       2    Helene R Roth                               36       44    1:35:22.0   
       3    Michele Lamberti                            37       54    1:47:55.0   
       4    Christy Girard                              35       81    1:53:05.0   
Top

Female 40 to 44

    Place    Name                    Team              Age   Overall       Time      
       1    Cristina Elizari                            41       53    1:53:44.0   
       2    Frances M. Ennis                            44       84    1:55:52.0   
Top

Female 45 to 49

    Place    Name                    Team              Age   Overall       Time      
       1    Carrie Barratt          Enhance Sports      48       57    1:36:15.0   
Top

Female 50 to 54

    Place    Name                    Team              Age   Overall       Time      
       1    Dara L Miles            Asphat Green Triath 52       68    1:41:28.0   
Top

Overall Male Open Winners

    Place    Name                    Team              Age   Overall       Time      
       1    Ben Leese                                   27        2    1:14:35.0   
       2    Jason Frank                                 25        4    1:14:45.0   
       3    David Gardiner Garcia                       26        6    1:16:37.0   
Top

Male 20 to 24

    Place    Name                    Team              Age   Overall       Time      
       1    Adam E Schneider                            24       16    1:34:23.0   
Top

Male 25 to 29

    Place    Name                    Team              Age   Overall       Time      
       1    Jonathan Blyer                              26       31    1:19:55.0   
       2    Peter Rahmer                                26       34    1:30:15.0   
       3    Daniel Hurwitz                              27       19    1:33:09.0   
       4    David Huang                                 26       43    1:35:43.0   
       5    Jason Ricardo Franklyn                      26       15    1:36:30.0   
       6    Matthew Bone Milone                         27       71    1:37:20.5   
       7    Michael Lecomte                             27       49    1:37:53.0   
       8    D G                                         26       66    1:38:11.0   
       9    Nihaar Gupta                                26      103    1:42:03.0   
      10    Todd Hoffman                                26       60    1:42:11.0   
      11    Sean Patrick O'Halloran                     29       83    1:42:17.1   
      12    Marco Tokeiama                              29       78    1:47:55.0   
      13    Christopher Jam Hartman                     28       94    1:57:45.0   
      14    Tim Angerame                                29       82    1:57:55.0   
      15    Colin Schneider                             29       91    1:58:55.0   
Top

Male 30 to 34

    Place    Name                    Team              Age   Overall       Time      
       1    Josh Spector                                34        9    1:20:51.0   
       2    Eric Howell                                 30       11    1:21:06.0   
       3    Brice Wilson            Enhance Sports      31       12    1:22:50.0   
       4    Peter Charles Castro    Asphat Green Triath 33       18    1:24:38.0   
       5    Eric Michael Voss                           33       27    1:27:04.0   
       6    Arnulf B.a. Graf                            31       32    1:29:36.0   
       7    Thomas Chung            Asphat Green Triath 30       46    1:32:48.0   
       8    Adam Christian Watson   Brooklyn Triathlon  32       47    1:36:10.0   
       9    Camilo McAllister                           34       70    1:37:13.0   
      10    Andrew Leone                                32       48    1:38:48.0   
      11    Brian Shuman                                34       55    1:39:11.0   
      12    Jeremy Ethan Davis                          32       41    1:41:25.0   
      13    Justin M Kaplan                             32       85    1:45:53.1   
      14    Kaley Hofman                                30       88    1:56:09.0   
      15    Kyle J Henneman         Jersey Shore Triath 31       99    1:59:14.0   
Top

Male 35 to 39

    Place    Name                    Team              Age   Overall       Time      
       1    Kevin Dibble                                35        5    1:16:53.0   
       2    Ben Lloyd               Asphat Green Triath 35        1    1:17:04.0   
       3    Noel Patrick Flynn      Asphat Green Triath 36        7    1:18:11.0   
       4    Michel Lemyre           Asphat Green Triath 35       29    1:19:33.0   
       5    Thomas P Sullivan       Asphat Green Triath 36       17    1:23:39.0   
       6    Brian J Geraghty                            38       28    1:26:56.0   
       7    David Hardy                                 35       13    1:28:56.0   
       8    Carlos Gomez                                35       38    1:29:31.0   
       9    Christopher Sawyer                          37       37    1:31:16.0   
      10    John Merchant                               37       40    1:35:07.0   
      11    Christopher Clark       The Reservoir Dogs  37       50    1:36:04.0   
      12    Lum Robert                                  37       21    1:37:20.0   
      13    Leonard Anthony Galati                      38       75    1:37:43.0   
      14    Jonathan Logan                              37       73    1:41:34.0   
      15    Scott Maddux                                38       51    1:42:16.0   
      16    Erika Blank             Asphat Green Triath 36       77    1:43:17.1   
      17    William Rubin                               38       56    1:44:45.1   
      18    Tony Claudino           Brooklyn Triathlon  36       86    1:46:55.1   
      19    Ricardo Ribeiro Gomes                       35      101    1:47:19.0   
      20    Eric John Hawthorn                          35       74    1:47:47.0   
      21    David Lynders                               36       89    1:49:02.0   
      22    James Miller                                37       61    1:49:39.0   
Top

Male 40 to 44

    Place    Name                    Team              Age   Overall       Time      
       1    Pascal Lauffer          Asphat Green Triath 42        3    1:16:44.0   
       2    Mikael Hanson                               40        8    1:17:25.0   
       3    John H Babin                                44      102    1:21:29.0   
       4    Carsten Andreas Bauer                       42       20    1:22:33.0   
       5    Matt W Hayes                                44       14    1:24:33.0   
       6    Israel E Rodriguez                          43       25    1:25:53.0   
       7    Lawrence J T McGivney   Asphat Green Triath 44       24    1:27:20.0   
       8    Richard Brounstein      Asphat Green Triath 40       30    1:28:30.0   
       9    Charles Olson           Asphat Green Triath 42       26    1:30:35.0   
      10    James Nicholas                              41       36    1:31:48.0   
      11    Paul Van Horn                               41       39    1:33:58.0   
Top

Male 50 to 54

    Place    Name                    Team              Age   Overall       Time      
       1    James C Eggie                               53       65    1:38:42.0   
       2    Doron Weber                                 52       64    1:40:45.0   
       3    Francis Coiro                               52       92    1:46:05.1   
       4    Herbert E Lambert                           50      100    2:14:46.0   
       5    Barry L Rosolen                             50       97    2:16:20.0   
Top

Male 55 to 59

    Place    Name                    Team              Age   Overall       Time      
       1    Anthony L Bartolotta                        57       33    1:28:18.0   
       2    Anthony Labozzetta      Asphat Green Triath 58       62    1:36:29.0   
Top

Male 60 to 64

    Place    Name                    Team              Age   Overall       Time      
       1    Edward Wright                               61       67    1:36:23.0   
       2    Robert F Burlinson                          61       52    1:41:57.0   

Clydesdale

Top

Male 0-99

    Place    Name                    Team              Age   Overall       Time      
       1    Peter Helling                               42        1    1:28:16.0   
       2    Jeremiah Kane           Asphat Green Triath 33        2    1:34:50.0   
       3    Richard Donald Hoffman                      35        5    1:37:21.0   
       4    James C Dozier III                          39        3    1:40:16.0   
       5    Jason Kyrwood                               32        4    1:49:44.0   

Athena

Top

Female 0-99

    Place    Name                    Team              Age   Overall       Time      
       1    Julia Heyer                                 30        1    2:03:03.0   

Relay Team of 2

Top

Male 0-99

    Place    Name                    Team              Age   Overall       Time      
       1    Carl Mister                                 40        1    1:41:41.0   

Fat Tire

Top

Male 0-99

    Place    Name                    Team              Age   Overall       Time      
       1    Nirmal Singh Grewal                         39        1    1:56:16.0   
       2    Paul Damien Clemas                          35        2    1:56:22.0   
       3    Alex Sarly                                  29        3    1:56:47.0